Home İlaçlamaİş Yeri İlaçlama
İş Yeri İlaçlama

İş Yeri İlaçlama

Tarım Bakanlığı’nın kamu sağlığını düşünerek uyguladığı plan ve sunduğu yönetmelik doğrultusunda, gıda alanında çalışan tüm iş yeri ve işletmelere getirilen haşere ilaçlama zorunluluğu yıllardır devam etmektedir. Bu yönetmeliğe göre, düzenli ilaçlama yaptırmayan, haşere ilaçlama firmasının verdiği Ek-1 Belgesi olmayan firmalar, 8000 TL borç ödemek zorunda kalacaktır. İş yeri ilaçlama uygulamasına, özellikle gıda üzerine çalışan, üretim ve satışını yapan; fırın, pastane, restoran, lokanta, market, bakkal, büfe gibi kurumlarda dikkat edilmelidir. Bunun dışında, ofis ortamlarında ve ürün satışı yapılan tüm dükkan ve mağazalarda hassasiyetle davranılması gerekmektedir.

İş Yeri İlaçlama

İş yeri ilaçlama uygulaması yapılmadığı durumda; insan sağlığı her açıdan tehlikeye atılmaktadır. Şöyle ki;

  • Ambalajlı ürünlerin üzerinde dolaşan haşereler, ürünün ambalajını delerek ya da kemirerek tahrip edebilir. Böylece ürünün bütünlüğü bozulmuş ve hijyenik olmayan bir durum oluşmuş olur.
  • Ayrıca ürünlerin üzerinde dolaşan haşereler, taşıdıkları mikrop ve bakterileri paketlerin üzerine sürmektedir. Paketin içine girmese de temas eden kişi bu bakterileri alacak ve farkında olmadan pek çok farklı şekilde vücuduna dahil etmiş olacaktır. Böyle bir durum iş ahlakına uymamaktadır.
  • Açıkta bırakılan gıdaların üzerinde dolaşan ve dışkılayan haşereler de yine ciddi sağlık sorunlarına yol açar.
  • Bunların dışında, haşerelerin ofis çalışanları için de çeşitli zararları vardır. Ofis ortamında çalışan bireyler, bütün bir günü burada kapalı ortamda geçirir. Söz konusu alanda bulunan haşereler gün içinde çalışanları rahatsız edeceği gibi, temas ettikleri alanlara ve mutfak araçlarına temas ederek hastalık bulaştırır, ısırma ve sokma tehdidiyle karşı karşıya bırakır, hatta çantalarına girerek evlerinde de yayılma imkanı bulur. Bu gibi durumlar çalışanların motivasyonunu da olumsuz etkileyecek unsurlardandır.

İş Yeri İlaçlamada Dikkat Edilecek Hususlar

  • Onaylı ve sertifikalı, alanında uzman ilaçlama firmaları ile anlaşmalı ve iş yeri ilaçlama uygulamasının sonunda Ek-1 belgesini almalısınız.
  • İlaçlama işlemi öncesinde gereken önlemleri almalı, haşere ilaçlama servisinin vereceği talimatlara uygulama sırasında ve sonrasında uymalısınız.
  • Haşere ilaçlama firmasının vereceği periyotlarla ilaçlama işlemini tekrarlamalı ve haşere oluşumunu engelleyecek önlemleri almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir