Home İlaçlamaKarafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?
Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

Karaböcekgiller familyasına mensup olan karafatma böceği, adını aldığı siyah mat kabuğuyla tanınmaktadır. Geceleri aktif olan, gündüz ve ışıklar yandığında karanlık bölgelere kaçıp saklanan bu haşere, ışığı hiç sevmemesiyle bilinir. Onları; özellikle gece su içmeye kalkan insanlar, ışığı yaktıklarında sağa sola kaçışan küçük karaltılar olarak tanımlamaktadır. Gündüz ortalıkta gözükmedikleri için çoğu insan evinde karafatma böceği olduğunu bile fark etmez. Bu sırada haşere boş durmak ve açıkta bırakılan gıdalara temas eder, bu şekilde beslenip çevreye mikrop saçar. Karafatma böceği nasıl yok edilir derseniz; fark edilmesi zor olduğu için zamanında müdahaleye geç kalınabilir, bu da yok edilmesini zorlaştırır. Bu nedenle, düzenli olarak evde haşere olup olmadığı kontrol edilmelidir. Haşereye dair herhangi bir tespitte bulunulması halinde vakit kaybetmeden ilaçlama işlemlerine başlanmalıdır.

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

 • Karafatma böceğinin sevdiği alanlarda iyileştirmeye gitmelisiniz. Yaşamayı sevdiği kuytu, izbe ve karanlık mekanları sık sık temizlemeli; evi rutubetten arındırmalı; kullanmadığınız alanları sık sık havalandırıp temizlemelisiniz.
 • Evin sık kullanılan alanlarını her gün, arka planda kalan bölümlerini en az haftada bir defa süpürüp sirkeli suyla silmelisiniz.
  karafatma-ilaclama
  karafatma-ilaclama
 • Çöpleri akşamdan çıkarmalı, açıkta yiyecek bırakmamalısınız.
 • Mutfak tezgahında çöp ve bulaşık bırakmamalı, tezgah üzeri daima kuru ve temiz bırakılmalıdır.
 • Bu yöntemler tek başına fayda sağlamayabilir. Evin görülmeyen ve ulaşılmayan alanlarında, örneğin dolapların ve tezgahların arkalarında bulunan karafatma yuvaları ve yumurtalarından arınmak için karafatma ilaçlama faaliyetleri yürütülmeli, bu işlemler de bu uygulamayla eş zamanlı gerçekleştirilmelidir. Karafatma böceği nasıl yok edilir? sorusunun cevabını iyi bir ilaçlama firmasıyla anlaşarak bulabilirsiniz.

Karafatma Böceğinin Evde Olduğuna Dair İpuçları

 • Karafatma böceği, gündüz ortalıkta dolaşmadığı için fark edilmesi zor bir böcektir. Ancak, etrafta bıraktığı yumurta, dışkı, kabuk gibi işaretlerle varlığına dair ipucu verebilir.
 • Gıda ürünleri üzerinde bıraktığı pislikler de karafatma oluşumunu tespit etmenizi sağlayacaktır.

Karafatma Böceğinin Özellikleri

 • Dış görünüşü sebebiyle hamam böceğiyle karıştırılır.
 • Uzun bacakları nedeniyle, örümceğe benzemektedir. Bu uzun bacaklar, çöl yaşamına adaptasyonun bir sonucudur.
 • Dişi karafatma böceğinin dış koruyucusu yoktur ancak erkeklerin vücudunu saran sert bir kabuğu mevcuttur.
 • Tek seferde 300-350 yumurta bırakırlar. Bu yumurtaları aynı yere değil farklı alanlara bırakırlar. Dolayısıyla bir alanda temizlik yapılsa dahi gözden kaçan yerlerde yumurta kalabilmektedir. Bu nedenle; karafatma böceği nasıl yok edilir konusunda profesyonel bir destek almak gerekir. Konu hakkında sorularınız için bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir