Home İlaçlamaOkul İlaçlama
Okul İlaçlama

Okul İlaçlama

Çocukların evden daha çok vakit geçirdiği alanlar olan okullarda, haşere varlığı çok ciddi bir tehdittir. Taşıdıkları hastalıklar, mikrop ve bakteriler; direnci yetişkinlere göre düşük olan çocukların bağışıklık sistemini çökertir. Haşerelerin taşıdığı virüsler; gribal enfeksiyondan astım, verem, dizanteriye kadar çok ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Üstelik, yıl boyu geçmeyen grip, soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların da yaşam alanlarında bir haşere varlığı sonucu oluşabildiği tespit edilmiştir. Bu durumda, çocukların hiçbir şekilde haşere oluşumuna yakın bulunmaması gerekmektedir. Ancak okullarda haşere istilası söz konusuysa çocukların oyun ve ders alanlarında dolaşan böcek ve kemirgenler bu alanlara mikrop yayar. Uzun süre bu alanda yaşamını sürdüren mikrop ve bakteriler, solunum ve cilt yoluyla çocukların vücuduna dahil olur ve bağışıklık sistemine müdahale eder. Bu nedenle haşere durumu görmezden gelinmemeli, okul ilaçlama işlemleri düzenli ve doğru şekilde yapılmalıdır.

Okul İlaçlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk aşamada, kamu ve çocuk sağlığı söz konusu olduğu için okul ilaçlama alanında en iyi ilaçlama firması ile anlaşmanız gerekmektedir. İlaçlama firması seçimini doğru yapmanız halinde, işlem okulu haşere istilasından uzun süre koruyacaktır. Ancak yine de önlem amaçlı düzenli periyotlarla ilaçlama işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Zira okuldaki haşere varlığı ihmale gelmeyecek bir durumdur.
  • Okuldaki izbe ve kullanılmayan mekanlar da ilaçlama alanına dahil edilmeli, hatta en çok buralarda yoğunlaşılmalıdır. Çünkü haşerelerin en sevdiği ve yerleşip çoğaldığı alanlar buralardır.
  • Okul ilaçlamanın yanı sıra bahçe ilaçlama da yapılması işlemden alınacak sonucu daha üst seviyelere taşıyacaktır. Ayrıca okul bahçesinde aşırı ağaçların yabani otların ve yüksek çimenlerin bulunduğu alanlar varsa burada iyileştirmeye gidilmeli; çimler kısaltılmalı, yabani otlar sökülmeli ve ağaçlar budanmalıdır.
  • Bunun dışında, okuldaki rutubetli alanlar temizlenmeli, kullanılmayan bölümlerde düzenli olarak bakım yapılması sağlanmalıdır.
  • Ayrıca küçük çocukların sınıflarında ve ana sınıfı çocuklarının oyun ve ders alanlarında daha titiz çalışılmalı, ilaç tesir ettikten sonra alanın detaylı şekilde temizlenmesi sağlanmalıdır.
  • Bu işlemler çocuklar okulda yokken yapılmalıdır. Bu nedenle okul ilaçlama için en doğru zaman okulların tatil olduğu ilkbahar ve yaz dönemleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir